Urodziny bliźniaków

Jagoda i Jacek to para bliźniąt. Mają tylko 5 lat. Nie są do  siebie podobni. Jagoda ma okrągłą buzię (robimy z buzi balonika), a buzia Jacka jest bardzo szczupła. (staramy się zrobić chudą buzię, wciągając do wewnątrz policzki). Szykują z mamą swoje urodziny, na które przyjdą dzieci z przedszkola.

Mama prosiła, aby uporządkowali  zabawki w pokoju. Jagoda układa na półkach swoje lalki i pluszaki (dotykamy  czubkiem języka ząbków górnych z przodu,  kilku z prawej i kilku z lewej strony – każde dotknięcie to jedna zabawka – brodą nie poruszamy), Jacek wkłada do szuflad swoje układanki (kilkukrotnie wysuwamy dolną szczękę ku przodowi, tak jak wysuwa się szufladę).

Przy ścianach po lewej i prawej stronie pokoju ustawiają pojazdy i hulajnogi (na przemian wielokrotnie dotykamy czubkiem języka  policzki). Mama odkurzaczem sprząta środek pokoju („ jeździmy” czubkiem języka przy dolnych dziąsłach  - język ma kształt górki, czubek ma stały kontakt z dnem jamy ustnej buzia uchylona, broda nieruchoma).

Wszyscy troje razem przesuwają na środek pokoju duży stół (język z czubkiem na dole napiera na dolne ząbki jakby chciał je przesunąć). Dzieci mają do nadmuchania kolorowe balony (nadmuchują czerwone, żółte, pomarańczowe, niebieskie itd. – imitujemy nadmuchiwanie baloników). Mama wchodzi po drabince i wysoko wiesza baloniki – (dotykamy kolejno dziąseł za dolnymi zębami, krawędzi dolnych zębów, krawędzi górnych zębów i wałka dziąsłowego za górnymi zębami – buzia szeroko otwarta). I tak po chwili pod sufitem wiszą piękne kolorowe balony (czubek języka robi w różnych miejscach na podniebieniu kropki – brodę staramy się utrzymać nieruchomo).

Teraz pora na wyprasowanie odświętnych ubrań dla Jagody i Jacka – mama starannie przesuwa żelazko prasując sukienkę  dla córki i koszulę dla syna (między zwartymi zębami na zewnątrz i do wewnątrz wysuwamy język, tak aby zęby stawiały lekki opór i drapały język – prasujemy język zębami). Sprawdzamy czy wszystko jest gotowe w lodówce - otwieramy ją (buzia szeroko) – na górnej półce stoi tort  (język wędruje na górny wałek dziąsłowy za górnymi zębami), na samym dole owocowe galaretki (język wędruje na dolny wałek dziąsłowy). Wszystko jest przygotowane kiedy słychać dzwonek u drzwi.

Jagoda i Jacek witają się z przyjaciółmi (całuski – wargi złączone wysunięte mocno do przodu),  przyjmują życzenia i prezenty. Zaczyna się zabawa  przy muzyce i konkursy.

A pierwszy z nich to konkurs na różne minki. Dzieci losują karteczkę i mają pokazać taką minę jaka jest na obrazku. Minki są różne – wesoła, smutna, zdziwiona, znudzona, jak po zjedzeniu cytryny, poważna, wyrażająca strach  (dzieci mogą pokazać swoje minki)*.

Zabawa urodzinowa trwała do samego wieczora i uszczęśliwione bliźniaki miło rozpoczęły kolejny rok życia.

*Rodzice też pokazują minki, a dzieci odgadują co one wyrażają.