Biuletyn Informacji Publicznej

Wiosenne porządki krasnoludka

Pewnego dnia, prosto w okno domku krasnoludka, jasno zaświeciło słonko. Rozejrzał się dokoła (język krąży dookoła buzi) i postanowił zrobić wielkie wiosenne porządki.

Najpierw otworzył wszystkie cztery okna (czterokrotnie otwieramy szeroko buzię), wyjrzał przez okno na lewo i prawo (język wędruje w kąciki ust).

Niebo było bezchmurne, a powietrze świeże. Krasnoludek poczuł zapach zbliżającej się wiosny (wciągamy powietrze noskiem, wypuszczamy ustami – trzykrotnie). 

Na początek zdjął brudne zasłonki („odpinamy” zasłonki dotykając kolejno górnych ząbków, przy buzi uchylonej , a brodzie nieruchomej).

Miotełką zgarnął z sufitu salonu pajęczyny (czubek języka wędruje kilkukrotnie po podniebieniu od zębów górnych w stronę gardła i znów do ząbków górnych).

Krasnalek mokrą gąbką szorował ściany w swojej kuchni (przesuwamy wielokrotnie językiem po wewnętrznej powierzchni lewego, a potem prawego policzka). 

Wycierał kurz z wysoko zawieszonych szafek (język myje górne zęby po zewnętrznej powierzchni), czyścił blat i dolne szuflady (język myje wewnętrzną powierzchnię zębów dolnych).

Teraz przyszedł czas na podłogę. Na początek odkurzył dywan i podłogę (język przesuwa się przy złączonych zębach na zewnątrz i do wewnątrz jamy ustnej- ząbki lekko go drapią),

a potem umył ją bardzo dokładnie (przy otwartej buzi czubek języka myje dolne dziąsła).

Zabrał się jeszcze za mycie futryn (język dokładnie oblizuje uchylone wargi i stara się nie „wyjechać” poza czerwień wargową).

Krasnalek wyszedł na zewnątrz, aby wytrzepać ściereczki (ruchowi rąk jak przy trzepaniu towarzyszy krótkie, a kilkukrotne parsknięcie).

Wracając zobaczył, że nad drzwiami do domku trzeba zmienić żarówkę. Wykręcił starą, przepaloną (czubek języka kręci małe kółeczka na podniebieniu w jedną stronę ), a po chwili przyniósł

nową. (czubek języka kręci małe kółeczka na podniebieniu w drugą stronę).

I na tym krasnalek skończył swój pierwszy dzień wiosennych porządków.